Idézet


2011. szeptember 18., vasárnap

Az Olvasók Viadala – 1. téma




A molyon indult egy. a fenti címet viselő verseny, aminek az a lényege, hogy különböző kérdések kifejtésével lelkileg felkészítsük magunkat az Éhezők Viadala-trilógia záró részének, a  Mockingjaynek magyar megjelenésére, illetve a filmadaptációra.

Az első hónap kérdései a következők:

Fejtsd ki bővebben, hogy mit tennél, ha Te magad lennél az egyik Kiválasztott Az Éhezők Viadalán. Feláldoznád -e magadat egy szeretted helyett, úgy ahogy Katniss is tette? Véleményed szerint képes lennél helytállni a Viadalon? Ha igen, miért? Ha nem, miért? 
Milyen stratégiát követnél, hogy életben tudj maradni, és Te győzhess? Milyen eszközökkel harcolnál? ( Pl: kard, tőr, nyíl stb.) Írd le, hogy szerinted milyen esemény vezetett az egykori 13 körzet és a Kapitólium kialakulásához! (Tulajdonképpen előzménytörténet.)

Nem tudom, mit tennék, ha nekem is ott kéne állnom a többi korombeli fiatal között, és a sorsolás eredményére várnék. Nyilván egész végig az hajtogatnám, hogy csak ne engem, Istenem, csak ne engem. Ennek ellenére, nem tartom kizártnak, hogy önként jelentkeznék valaki helyett, aki nagyon közel áll hozzám (testvér, közeli barát), és akiről tudom, hogy valószínűleg még nálam is rosszabbak az esélyei.

Mert, ha abból indulok ki, hogy nagyjából ugyanolyan lennék abban a világban is, mint a valóságban, akkor nem sok reményt jósolok magamnak. Nem vagyok erős, se ügyes, különleges adottságokkal sem rendelkezem, az eszemen kívül nem sok mindenre hagyatkozhatnék. A Játékmeserek helyében én nagyjából 10/4 pontra értékelném magam.

Ennek ellenére persze megpróbálnék harcolni, már csak az életösztön végett is. A fizikai adottságaimat figyelembe véve valószínűleg jobban boldogulnék távolsági fegyverekkel (egész ügyesen lövök íjjal, bár közel sem olyan jól, mint Katniss), és szívesen megtanulnék pár csapdaállítási technikát is, biztos, ami biztos. Viszont, mivel nem kenyerem a verekedés, elég minimális esélyt látok rá, hogy a Bőségszarunál bármit is tudnék szerezni. Az pedig elég nagy szívás.

Ha lenne lehetőségem rá, talán megpróbálnék szövetségre lépni valakivel, viszont csak olyan emberrel, akiben 110%-ig megbízok, mert különben napi huszonnégy órában azon pörögnék, hogy vajon mikor fog elárulni és/vagy megölni. Akár egyedül lennék, akár csapatban, valahogy mindenképpen megpróbálnám ellehetetleníteni a Hivatásosokat, például megmérgezném valamivel az ivóvízellátásukat, de nagy hatással volt rám az is, amikor Katniss fölrobbantotta az élelmiszerraktárukat.

Azt sem tartom kizártnak, hogy csatlakoznék a Hivatásosokhoz, bár kisebb csoda kéne hozzá, hogy ne akarjanak engem azonnal lekaszabolni, de talán meg tudnám győzni őket valamivel. Ha ez sikerülne, akkor belülről próbálnám bomlasztani a csapatot, mondjuk, megölném az egyiküket, és rákenném valakire, hogy ne tudjanak olyan jól együtt dolgozni, majd lelépnék, amikor már elég nagy a fejetlenség.

Hogy alakulhatott ki a Kapitólium? Nos, ahhoz, hogy erre a kérdésre valószínű választ tudja adni, sokkal több információ kéne, mint amit az írónő a rendelkezésünkre bocsátott, például arról, hogy mi van a világ többi részén, de azért megpróbálom. Szerintem a környezeti katasztrófák (valamelyik térképen a partvonalat jelentős tengerszint-emelkedést feltételezve ábrázolják), illetve egy Világháború méretű globális válság együttes jelentkezése okozhatta az Egyesült Államok összeomlását. A gazdasági gondokkal küszködő nagyhatalom talán vesztesként került ki egy nemzetközi konfliktusból, miközben a lakosság nagy része odaveszett vagy földönfutóvá vált. Ebben a kétségbeejtő helyzetben nagy valószínűség szerint egy diktátor, egy karizmatikus vezető ragadta magához a hatalmat. Ő alapíthatott egy olyan városállamot (a Kapitólium elődjét), aminek akkor még a megmaradt lakosság nagy része a tagja lehetett.

Néhány évtized alatt azonban ki kellett derülnie, hogy ez a rendszer nem önfenntartó, így a vezetőség úgy döntött: olcsó földekkel kicsábítja a megmaradt üres területekre a lakosság alsó rétegeit, akik a helyi erőforrásokat kihasználva lassan kezdték feltámasztani a gazdaságot. Így alakulhattak ki a Körzetek.

Azonban a Körzetekben dolgozók hamarosan azonos jogokkal akartak rendelkezni, mint a kiváltságos Kapitólium lakói, amit a fentiek nem szándékoztak megengedni nekik, hiszen abból tartották fent rendkívüli életszínvonalukat, amit ők megtermeltek. És nyugodtan dönthettek így, hiszen a katonaság tagjai mind a Kapitóliumban maradtak, ugyanúgy, ahogy a csúcstechnológiás fegyverek is…

Ennyi lenne az első téma, októberben újra jelentkezem! :)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése